Zaznacz stronę

Portfele Bitcoin

Portfel Bitcoin – jak wybrać właściwy?

Po zakupie swoich bitcoinów powinieneś zadbać o to, aby Twoje kryptowaluty były bezpieczne. W tym celu wybierz portfel, na którym będziesz je przechowywał. Posłuży Ci on również do wysyłania i odbierania BTC lub innych kryptowalut.
Istnieje wiele rodzajów portfeli, zarówno dla Bitcoina, jak i innych walut cyfrowych, a tutaj przedstawimy najważniejsze z nich. Tak, abyś mógł sprawnie kontrolować swoje środki.
Podczas wyboru portfela powinieneś kierować się tym, w jaki sposób będziesz korzystał ze swoich kryptowalut. Większe ilości kryptowalut, zamiast na giełdzie, zdecydowanie bezpieczniej przechowywać jest w porfelu, nad którym masz pełną kontrolę.

Portfel desktopowy

Czyli portfel na Twój osobisty komputer. To popularne i proste w obsłudze rozwiązanie. Dostępnych jest wiele takich aplikacji. Ich instalacja odbywa się na takiej samej zasadzie, co większości programów, które znajdują się na Twoim komputerze. Popularne portfele desktopowe to Exodus lub Electrum (choć ten drugi polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom).

Portfel przeglądarkowy

Portfel przeglądarkowy lub portfel online, jak wskazuje już sama nazwa, daje Ci dostęp do Twoich kryptowalut z poziomu przeglądarki, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Po zalogowaniu możesz odbierać i wysyłać kryptowaluty w szybki i wygodny sposób. Pamiętaj jednak, że w przypadku tego rozwiązania nie masz pełnej kontroli nad swoimi środkami. Z tego powodu, portfel zainstalowany na Twoim komputerze jest bardziej rozsądnym pomysłem. Jeśli jednak nie przechowujesz dużych ilości BTC, możesz skorzystać np. z portfela Coinbase lub Blockchain.com. Pozwoli Ci to cieszyć się komfortem dostępu do swoich środków z każdego urządzenia z dostępem do internetu.

Portfel sprzętowy

To jedna z najbezpieczniejszych możliwości przechowywania kryptowalut. Twoje cyfrowe aktywa są przechowywane w trybie offline, czyli poza stałym dostępem do internetu. Tzw. „cold storage”, zapewnia bezpieczeństwo Twoich kluczy prywatnych a wszystkie transakcje muszą być potwierdzone PIN’em. Niech nie zmyli Cię zewnętrzne podobieństwo tych urządzeń do zwykłych pendrive’ów. Korzystają one z dedykowanego systemu operacyjnego, i certyfikowanych chipów, które bezpieczeństwem dorównują systemom rządowym i bankowym. Przykładem takiego portfela jest Ledger.

Portfel offline z dostępem online

Świetnym przykładem takie portfela jest Guarda.co. Guarda to multiportfel w pełni offline, gdzie dane nie wychodzą poza własny komputer ani nie są przechowywane nigdzie na serwerach. Klucze prywatne znajdują się w zaszyfrowanym przez użytkownika za pomocą hasła pliku a strona guarda.co służy tylko do jego odczytu. Mówiąc wprost, strona internetowa Guardy, to po prostu interfejs, dzięki któremu użytkownik może zarządzać kluczami prywatnymi. Same klucze są zapisane na komputerze jako plik, zaszyfrowany wybranym hasłem.

Portfel mobilny

Mobilny portfel bitcoin, to wygodny sposób do przechowywania i przesyłania swoich kryptowalut bezpośrednio z poziomu smartfona. Popularny i sprawdzony portfel mobilne to np. Mycelium. Dostępny jest zarówno w wersji na system Android, jak i iOS. Użytkownicy smartfonów mogą również zwrócić uwagę na Samourai Wallet.

„Bitcoin jak zacząć” – podsumujmy:

Oczywiście na rynku dostępnych jest znacznie więcej portfeli, ale dla początkujących ta lista będzie w zupełności wystarczająca.
Zapraszamy również do obserwowania kursu bitcoina w naszym serwisie, abyś wiedział kiedy jest odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż bitcoinów. Warto również pamiętać, że niezależnie od doboru portfela, bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów wciąż zależy głównie od Ciebie. Jeśli przestrzegasz podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu, nie klikasz w dziwaczne linki, ani nie pobierasz podejrzanych plików, bezpieczeństwo Twoich kryptowalut drastycznie wzrasta.

Masz już podstawową wiedzę na temat tego „co to jest bitcoin?” oraz wiesz, jak zacząć swoją przygodę z bitcoinem. W zależności od Twoich potrzeb pozostaje tylko wybór odpowiedniego portfela kryptowalut oraz miejsca do ich zakupu.