Zaznacz stronę

Iran wydał licencję na wydobycie bitcoinów tureckiej firmie Iminer. Iminer będzie obsługiwał do 6000 platform wiertniczych o łącznej mocy obliczeniowej 96 000 terahash na sekundę (TH / s).

Według doniesień mediów górnik wydał 7,3 miliona dolarów na budowę zakładu wydobywczego, zlokalizowanego w centralnym mieście Semnan w Iranie. Jest to największa farma wydobywcza w Iranie, mówią raporty, ponieważ kraj stara się wykorzystać bitcoiny, aby złagodzić wpływ amerykańskich sankcji gospodarczych.

Licencja udzielona przez irańskie Ministerstwo Przemysłu, Kopalni i Handlu pozwoliła również Iminer na oferowanie usług handlowych i powierniczych w kraju Bliskiego Wschodu.

7-letnia turecka firma uważa, że ​​ma doświadczenie w „wydobywaniu bitcoinów i inwestowaniu w sektorze wydobywczym”, jak podano na stronie internetowej. Obsługując gamę maszyn wydobywających kryptowaluty Aladdin, Iminer twierdzi, że działa w pięciu krajach – Turcji, Rosji, USA, Kanadzie i Iranie – i zatrudnia ponad 300 pracowników.

Górnicy z tak odległych miejsc jak Ukraina i Chiny gromadzą się na irańskich brzegach, przyciąganych tanią energią elektryczną państwa islamskiego. Ale atrakcyjność rządu irańskiego do bitcoinów jest zarówno polityczna, jak i gospodarcza, przede wszystkim motywowana pragnieniem wolności finansowej od nadmiernego zasięgu rządu USA.

Aż do zeszłego roku, kiedy wydobycie zostało oficjalnie uznane za działalność przemysłową, rząd wydawał się podejrzliwy wobec kryptowalut, martwiąc się o ich zdolność do omijania centralnego autorytetu w transakcjach finansowych. Od tego czasu Iran wydał jednak ponad 1000 licencji na wydobywanie kryptografii.

Iran, trzeci co do wielkości na świecie producentem ropy naftowej, ma nadzieję na dźwigni Bitcoin obejście amerykańskich sankcji gospodarczych, które poważnie deciminated z Petro-dolara , siłą napędową gospodarki. W tej chwili dolar amerykański dominuje w globalnych transakcjach finansowych.