Zaznacz stronę

Brokerzy bitcoin / kryptowalut

Firmy umożliwiające klientom indywidualnym i prywatnym inwestorom pomnażanie kapitału za pomocą obrotu instrumentami na rynku kryptowalut. Najpopularniejszą walutą wśród brokerów oferujących kryptowaluty niezmiennie pozostaje bitcoin.

Bitcoin – jak zacząć?

Bitcoin jest walutą cyfrową, a więc nie obejdzie się bez posiadania komputera lub urządzenia mobilnego, które pozwoli nam przechowywać bitcoiny bądź też dokonywać transakcji na platformie u jednego z brokerów bitcoin.

Bitcoiny możemy przechowywać w portfelu. W zależności od potrzeb wyróżnia się 5 grup portfeli:

  • Portfele w postaci aplikacji
  • Portfele offline
  • Portfele przeglądarkowe
  • Portfele mobilne
  • Portfele sprzętowe

Powyżej była mowa o zakupie kryptowaluty Bitcoin, którą można będzie się posługiwać w dowolnym miejscu. Jednak w przypadku inwestorów czy spekulantów nie ma potrzeby zakładania portfela bowiem handel na kryptowalutach umożliwiają brokerzy bitcoin.

W takiej sytuacji handlujemy instrumentem pochodnym, najczęściej w formie kontraktu CFD, który replikuje cenę instrumentu bazowego w gotówce i jest korygowany o odsetki. Przykładem może tu być instrument BTCUSD (Bitcoin / dolar amerykański, gdzie wartość jednego bitcoina wyrażana jest w dolarach amerykańskich (USD).

Gdzie kupić Bitcoin?

Najpopularniejszym sposobem na zakup bitcoinów jest skorzystanie z giełdy kryptowalut lub kantoru online. Jeśli chodzi o giełdę, to tu niezbędna jest rejestracja. W przypadku kantoru online, bitcoin można kupić bez rejestracji zachowując przy tym większą anonimowość.

Najpopularniejszą giełdą w Polsce, na której można kupić i sprzedać zarówno Bitcoin jak i inne kryptowaluty (np. Ethereum czy Lisk) jest BitBay. Istotne dla potencjalnego nabywcy może być w tym przypadku to, że walutą rozliczeniową na tej giełdzie jest polski złoty (PLN).

Oprócz giełd i kantorów online inwestowanie / spekulację na kryptowalutach umożliwiają brokerzy. Jednak w tym przypadku nabywamy lub sprzedajemy najczęściej instrument pochodny w postaci kontraktu na różnice kursowe (CFD). Istotną zaletą jest to, że nie potrzebujemy portfela do przechowywania kryptowalut.